Вносните въглища са с лошо качество? Въглищните депа се страхуват от оплаквания на клиенти, когато се окаже, че вносните въглища не отговарят на очакванията. В уебсайтовете за обяви вносните въглища са по-евтини от местните. Но това не означава, че отоплението с него струва по-малко, защото зависи и от неговата калоричност. Проверяваме дали си струва да купувате евтини вносни въглища.

Вярно е, че държавните компании PGG и JSW продават въглища за отопление за домакинствата на сравнително атрактивни цени от 1100-1400 PLN за тон, но първо е трудно да се купува от тях, и второ, продажбата им е ограничено.Ако някой има нужда от повече от 3 тона въглища, той е принуден да купува гориво от частни търговци на свободния пазар. И го предлагат на цени от 2000 PLN до над 4000 PLN за тон.

Колко струват вносните въглища?

Най-ниските цени от 2000-2500 PLN обаче са за вносни въглища. Вътрешното е по-скъпо, продава се на едро в края на август 2022 г., обикновено струва 2800-3000 PLN/т, а опаковано в чували 3400-4000 PLN/т. Цената на вносните въглища би могла да се счита за много по-привлекателна, ако не беше по-ниската калоричност на това гориво. Така че нека проверим дали отоплението с вносни въглища е по-евтино от местните.

Прочетете:

  • Как да купя въглища в магазина на PGG
  • Колко струват въглищата в JSW
  • Цената на въглищата и еко-граховите въглища в Таурон. Как да купя тези въглища
  • Ограничения за продажба на въглища

Как да изчислим кои въглища е по-изгодно да купим

За да сравните цената на единица топлина, получена от различни видове въглища, трябва да знаете каква е тяхната калоричност. Тази информация трябва да бъде предоставена от продавача на гориво.

Да приемем, че имаме избор от въглища, чиято калоричност е 20 MJ/kg и цената им е 2500 PLN/t, и въглища, които струват 3500 PLN/t, но чиято калоричност е 28 MJ/kg. За да изчислим единичната цена на топлинната енергия, разделяме цената на килограм гориво (цената на тон е разделена на 1000) на неговата калоричност, дадена в MJ/kg.

  • От по-евтино гориво ще получим топлина на цената:

2,5 / 20=0,125 PLN/MJ,

  • a от по-скъпи въглища с по-висока калоричност за цената:

3,5 / 28=0,125 PLN/MJ.

Това показва, че разходите за отопление с по-евтини въглища с по-ниска калоричност са същите като закупуването на много по-скъпи въглища с по-добри параметри.